Wirtualna podróż na styku literatury i fotografii.
Kategorie: Wszystkie | pisarze | poeci | proza autorska
RSS
niedziela, 31 sierpnia 2008
Goethe

- Więc kimże jesteś?


 - Jam częścią tej siły,

która wiecznie zła pragnąc,

wiecznie czyni dobro

 

Wykorzystano fragment "Fausta". Zdjęcie wykonano na wzgórzu owianym tajemnicą ostatniej wojny, gdzieś między Warmią a Mazurami.

23:10, lukas1492 , poeci
Link Komentarze (1) »
sobota, 30 sierpnia 2008
Harasymowicz


"Sprawy jesienne"


Miałem sen
że byłem jesionem sypiącym
strąki metafor


Miałem dzień
że byłem człowiekiem sypiącym
chmury liści


Mam życie
lecące z Bogiem
w zawody

19:12, lukas1492 , poeci
Link Dodaj komentarz »
Bułhakow

 

" - Uff, do diabła! - zakrzyknął redaktor - Wiesz, Iwan, od tego gorąca przed chwilą o mało nie dostałem udaru! Miałem nawet coś w rodzaju halucynacji - Spróbował się roześmiać, ale w jego oczach ciągle migotało przerażenie, a ręce mu się trzęsły. Jednak uspokoił się z wolna, otarł twarz chusteczką, dość dziarsko oświadczył: "No więc tak..." i prowadził dalej wykład przerwany piciem napoju morelowego."

"Mistrz i Małgorzata"
Wykorzystano fragment "Mistrza i Małgorzaty" w przekładzie Ireny Lewandowskiej i Witolda Dąbrowskiego. Zdjęcie wykonano w okolicach krakowskiego rynku.

01:50, lukas1492 , pisarze
Link Komentarze (1) »
piątek, 29 sierpnia 2008
Exupery "A że z całego świata widział już tylko czerwoną żarówkę w kabinie, przeszył go dreszcz zgrozy na myśl, że pogrąża się w samo jądro ciemności, bezradny, pod jedyną ochroną malej lampki"


"Nocny Lot" 
"Jeszcze ostatni rzut oka na tablicę, na ten wąski, lecz wymowny horyzont zegarów - trzeba starannie wyzerować wysokościomierz - jeszcze jedno spojrzenie na szerokie i krókie skrzydła, skinięcie głową: "W porządku...", i oto jest wolny."


"Lotnik"
"Mówię o tym, aby wyjasnić, że to stadne bytowanie w amerykańskiej bazie, te posiłki połykane w dziesięć minut  na stojąco, to krążenie tam i z powrotem między jednoosobowymi samolotami o mocy 2600 koni mechanicznych, w jakimś abstrakcyjnym budynku, gdzie jesteśmy stłoczeni po trzech w pokoju, słowem, ta straszna ludzka pustyna, nie ma w sobie niczego co by mnie ujęło za serce."


"List do generala X""Mój silnik pracuje na pełnych obrotach na wprost wybrzeża. Prostopadle do wybrzeża. Dużo się wydarzyło w ciągu tej jednej minuty. Nie trafiłem nad morze. Zostałem tam wypchnięty jak przez atak potwornego kaszlu; wypluty przez dolinę jak przez paszczę haubicy. Kiedy natychmiast, jak mi się zdawało, obróciłem się o trzy czwarte, żeby skontrolować swoją odległość od wybrzeża, dostrzegłem je, zatarte, w odległości dziesięciu kilometrów, już zbłękitniałe, całkiem obce.""Pilot i moce natury"
Wykorzystano fragmenty prozy Antoine de Saint-Exupery'ego w tłumaczeniu Anny Wasilewskiej oraz Marii Czapskiej i Stanisława Stempowskiego. Zdjęcia wykonano w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

23:24, lukas1492 , pisarze
Link Komentarze (1) »
1 , 2
 
| < Lipiec 2018 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31